Правові засади

Попри брак нормативно-правових актів, які регулюють роботу медиків-добровольців на фронті, ПДМШ не тільки уклав меморандуми/угоди про співпрацю фактично з усіма складовими Сил оборони України, а й має спеціальний наказ МОЗ, що регулює його діяльність.

Підтримати
Поширені запитання
Яке юридичне підґрунтя існування ПДМШ?

Добровольчий рух в Україні ґрунтується на приписі ст. 65 Конституції, який говорить: “Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України […] є обов'язком громадян України”. ПДМШ – це добровольче формування, що самоорганізувалось у перший рік російсько-української війни, восени 2014 року. Такі добровольчі формування згадуються в ст. 6 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Порядок залучення медиків-добровольців до лав ПДМШ визначений наказом МОЗ від 27.04.2018 за № 814.

Кому підпорядковується ПДМШ? ⁠

Резолюцією Головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного від 24 червня 2022 року ПДМШ залучений до Сил оборони України як підрозділ медичної евакуації та надання медичної допомоги. Але на відміну від військових підрозділів, ПДМШ залучається до Сил оборони на договірних засадах. Ми співпрацюємо з тими підрозділами і в тому обсязі, в якому ми домовились про співпрацю. По суті, ПДМШ став приватною військово-медичною компанією з тією особливістю, що її послуги оплачує не уряд України, а донори з усього світу.

Який юридичний статус добровольців ПДМШ?

Добровольці ПДМШ насамперед виконують свій конституційний обовʼязок із захисту незалежності та територіальної цілісності України. На жаль, держава на сьогодні не визнає за добровольцями статус учасників бойових дій та не гарантує їм жодних пільг та соціальних гарантій. Частина медиків-добровольців їдуть в ротацію на фронт у відрядження на підставі наказу МОЗ №814 від 27.04.2018 р. Частина допоміжного персоналу працюють в штаті БО БФ “ПДМШ ім. Миколи Пирогова”. Сотні наших добровольців відзначені державними нагородами та відомчими відзнаками."